Lyžovanie


Výuka lyžovania od prvej lekcie

Výuka carvingu

Pár rád k lyžiam a snowboardu

Kamery - Chopok


Videá z mojej lyžovačky

Lyžujem, lyžuješ, lyžujeme...


Za akú cenu sa dá dobre lyžovať?

Lyžujeme pravidelne každú sezónu väčšinou v Nízkych Tatrách na Chopku. Čo sa týka ceny denného skypasu v hlavnej sezóne pre dospelú osobu, tak tá je najvyššia na Slovensku, ale ak viete ako na to tak je to paradoxne najvýhodnejšia cena. Teda pre tých ktorí prelyžujú v sezóne aspoň 6 dní. Sezónny skypas kúpite najvýhodnejšie do konca apríla. Vtedy zaplatíte 50,-€ a 150,-€ doplatíte do konca októbra daného roku. Takže za 200,-€ môžete lyžovať celú sezónu a to spravidla od 2. decembra do marca až apríla budúceho roku. V roku 2015 sme poslednú lyžovačku absolvovali 20. apríla. Takže 6 jedno dňových skypasov v hlavnej sezónne Vás vyjde na 210,-€ čo je o 10,-€ viac ako sezónny skypas. A v tejto cene môžete lyžovať nie len obe strany Chopku ale aj v Tatranskej Lomnici a to až z Lomnického sedla pokiaľ to dovoľujú snehové podmienky. V Lomnickom sedle sa pravdepodobne vzhľadom na jej strmosť nezasnežuje. Ďalej na Štrbskom plese zo Soliska a tiež v Starom Smokovci. Tieto informácie platia pre sezónu 2017-2018. Dúfajme že sa ceny tak skoro nezmenia.

Palice áno, alebo nie?

Vzhľadom na to, že som na nete nenašiel žiadne odborné články zaoberajúce sa používaním palíc pri lyžovaní, tak som sa rozhodol napísať svoj názor na túto tému. Kedysi v minulosti som sa naučil lyžovať s palicami a to ešte počas lyžiarskeho výcviku na strednej škole. Potom som nejaké to desaťročie na lyžiach nestál a keď som sa opäť rozhodol, že budem lyžovať tak som sa samozrejme učil od začiatku. I keď som si čo to pamätal a preto som sa do toho dostal dosť rýchlo. (Netvrdím, že som dobrý lyžiar, ale na rekreačné potreby to postačuje) Ale aby som sa vrátil k téme. Nové začiatky boli za použitia palíc len krátku chvíľu. Ani neviem ako ma to napadlo a palice som odložil. Od tej chvíle sa mi darilo oveľa rýchlejšie napredovať. Mohol som sa viac sústrediť na nohy a nespoliehať sa na palice. Taktiež si treba uvedomiť, že pri páde môžu palice spôsobiť niekedy až závažné zranenia. Je pravda, že nám niekdy (ale ozaj len veľmi zriedka) chýbajú pri turniketoch, keď sú pred nimi menšie kopčeky snehu. Ale to sa dá zvládnuť v pohode.

Kde zaparkovať pod Chopkom? (severná strana)

Možnosti parkovania sú rôzne. Od spodného, záchytného, bezplatného parkovania v Demänovej doline asi 10 km od Jasnej, cez väčšie bezplatné parkovisko pri prvej nástupnej stanici lanovky „Lúčky“, veľmi malé a platené parkovisko v centre „Záhradky“, až po bezplatné parkovanie v Jasnej „Biela púť“. Tuto je jedno priemerné parkovisko celkom dole po pravej strane. Od neho je potrebné sa dostať schodiskom na hornú cestu vedúcu k hotelu Grand Jasná, odtiaľ asi 50 metrov doprava ku kabínovej lanovke na „Brhliská“. Prípadne pokračovať ďalej schodiskom pred budovy a potom takých 100 metrov k sedačkovej lanovke. Čo uznáte je v lyžiarskej výstroji dosť namáhavé. Ale údajne v sezóne 2018 – 2019 budú na tomto mieste eskalátory. Nakoniec je tu najmenšie a zároveň najvýhodnejšie parkovanie a to parkovisko ktoré je umiestnené ihneď po ľavej strane (ešte pred vodnou nádržou) ako prichádzate do strediska Jasná. Tu ale nájdete voľné miesto len s veľkým šťastím. Zvyčajne ráno okolo 07.30h je už obsadené, a tie miesta ktoré sú voľné držia usporiadatelia pre personál a VIP klientov. Tí majú vlastné ovládače na otváranie rampy. Občas sa stáva, že ak prídete okolo obeda tak voľné parkovacie miesto nenájdete od Demänovej doliny až po Jasnú.

Ďalej Vám ponúkam niekoľko krásnych fotografii z lyžovania na Chopku:

Vytvoril ©Miloš 2018 s pomocou tejto stránky.   Môj kontaktný   E-mail