Zoznam mojich kníh

Zoznam mojich kníh


Názov Autor Rok vydania Vydavateľstvo Popis
Znovuzrozený časLee Smolin2015Argo, DokořánÚstředním tématem Smolinovy knihy je názor, z jistého úhlu pohledu revoluční, že čas je skutečný - revoluční ve srovnání s tradičním vědeckým postojem, že čas je, řečeno s Einsteinem, jen "tvrdohlavě přetrvávající iluze". Smolin tvrdí, že fyzikové mylně zavrhli skutečnost času, protože zaměňují své matematické modely - které času nepodléhají, protože se týkají se neexistujících abstrakcí - se skutečností. Smolin naproti tomu rozvíjí hypotézu, že fyzikální zákony nejsou pevně dané a neměnné, ale že se vyvíjejí v čase. Zkoumá i důsledky, jaké by to mělo pro fyziku i vědu obecně i pro každodenní lidský život.
Fyzika nemožného Michio Kaku2010Argo, DokořánJeště před stoletím si byli vědci jisti, že věci, kterými dnes člověk běžně disponuje, jako třeba laser, televize či atomová bomba, jsou fyzikálně neuskutečnitelné. Kaku ve své knize zkoumá, nakolik už věda pokročila a nakolik jsme se přiblížili realizaci technologií, jež zatím fungují jen ve science-fiction. Ukazuje, jak lze optiky a elektromagnetismu využít k simulaci neviditelnosti; jak zdokonalení magnetické rezonance možná pomůže číst lidské myšlenky; jak využití supravodičů, nanotechnologií a elektrického pole třeba člověku umožní vyslat za hranice zemské atmosféry ne raketu, ale výtah, jak o tom psal A. C. Clarke.
Černé díryStephen Hawking2017Argo, DokořánStephen Hawking proslul setrvalou snahou přiblížit nesmírně složitou problematiku současné fyziky nejširšímu laickému publiku. Součástí tohoto úsilí i letošní rozhlasové přednášky o černých dírách, nejpodivuhodnějších objektech známého vesmíru. Jde o téma, ke kterému se ve své odborné a popularizační práci opakovaně vrací, a pro tuto příležitost svůj výklad co možná zjednodušil, aby ho mohl pojednat v určeném čase, srozumitelně a přehledně.
Válka o černé díryLeonard Susskind2013Argo, Paseka, DokořánHawkingovi, patrně nejznámějšímu fyzikovi dneška, „válku“, která je z fyzikální literatury známá jako válka o černé díry, nejde o žádný podružný fyzikální detail. Hawkingovo tvrzení, že informace z našeho vesmíru se definitivně ztrácejí v černé díře, by mělo pro pilíře fyziky a pro svět jako takový dalekosáhlé důsledky. Dvě desetiletí trvající zápolení obou vynikajících vědců, po němž Hawking Susskindovi ustoupil, vyústilo v důležitý teoretický výzkum a řadu objevů a mimo jiné přineslo domněnku, že náš svět a my všichni můžeme být jen pouhou holografickou iluzí, projekcí ze světa majícího o rozměr méně.
Antoni GaudíRainer Zerbst2004Benedikt Taschen/Vydavateľstvo SlovartKniha podrobne predstavuje Gaudího osobnosť a dielo.
Vesmír z ničohoLawrence M. Krauss2013CitadellaAko jeden z mála dnešných významných vedcov, ktorí prekročili priepasť medzi vedou a bežnou kultúrou, opisuje Krauss ohromujúco krásne experimentálne pozorovania a šokujúce nové teórie, ktoré demonštrujú nielen to, že niečo môže vzniknúť z ničoho, ale aj že niečo z ničoho vzniká vždy. V knihe Vesmír z ničoho s novým predslovom o význame objavu Higgsovej častice využíva Krauss typický sarkastický humor a nádherne jasnévysvetlenia, aby nászaviedol späť k počiatku počiatkov, predkladajúc najnovšie dôkazy o tom, ako sa vyvíjal náš vesmír, a názory na to, ako sa skončí. Tento prevratný pohľad na základnú konštrukciu existencie je provokatívny, podnetný a nádherne čítavý, je účinným protijedom na zastarané filozofické, náboženské i vedecké myslenie.
Nikola Tesla a jeho tajné vynálezy David Childress2012CitadellaPublikace uvádí čtenáře do světa tohoto geniálního a tajemného vynálezce. Páteř díla tvoří podivuhodný Teslův traktát Problematika zvyšování energie lidstva, který napsal v roce 1900, kde se dozvíme o jeho pohledu na duchovní pouť člověka a celého lidstva. Rozepisuje se v něm podrobně o tom, co člověka na jeho cestě sráží a co ho naopak žene vpřed. Dokument obsahuje i řadu vědeckotechnických prognóz a zaobírá se způsoby získávání energie, která je v přírodě volně k dispozici. Další část knihy tvoří zasvěcené články o: - možnosti bezdrátového přenosu elektrické energie - Teslově elektromobilu jezdící na elektřinu získávanou z atmosféry - Teslově ztracenému vynálezu přijímače volné energie z atmosféry - Teslových paprscích smrti a o dalších laserových a částicových zbraních
Boží bludRichard Dawkins2016CitadellaKeď známy britský evolučný biológ Richard Dawkins vydal v roku 2006 knihu The God Delusion, okamžite tým rozpútal živú diskusiu v masmédiách aj na internete. Tento vedec už predtým napísal mnoho diel o vzťahu filozofie a vedy, v ktorých okrem iného usvedčoval vieru v B oha z iracionálnosti a poukazoval na jej negatívny vplyv na spoločnosť. V tejto poslednej knihe sa však tejto téme venoval naplno, aby zvýšil sebavedomie ateistu a podporil všetkých, ktorí by chceli odvrhnúť náboženstvo, a ukázal im, že i bez neho sa dá žiť plnohodnotný, mravný a šťastný život. Dawkinsova kniha sa dá v zásade rozdeliť na tri časti. V prvej sa autor sústreďuje na tzv. hypotézu Božej existencie, podľa ktorej „existuje akýsi nadčlovek, nadprirodzená inteligencia, ktorá úmyselne vyprojektovala a stvorila vesmír a všetko v ňom, vrátane nás“. Dawkins ukazuje, že hypotéza o existencii takejto inteligentnej bytosti je vedeckou hypotézou, ktorú je potrebné analyzovať ako každú inú, a že existujú len chabé dôvody pre jej prijatie, zatiaľ čo dôvody na jej odmietnutie sú obrovské. „Ilúziu dizajnu v živom svete oveľa úspornejšie a neporovnateľne elegantnejšie a bez potreby nejakého inteligentného konštruktéra vysvetľuje darvinovský prirodzený výber.“ V druhej časti knihy sa autor snaží nájsť prirodzené dôvody, prečo je náboženstvo všadeprítomné, a či je náboženské presvedčenie nevyhnutné pre našu morálku. V závere potom vysvetľuje, aké sú jeho dôvody pre nekompromisný postoj k náboženstvu – ako pre náboženské dogmy umierajú tisícky ľudí v krajinách tretieho sveta na pohlavne prenosné choroby, ako je deťom vnucovaná viera ich rodičov často krát na základe fyzického i psychického teroru, ako náboženský fundamentalizmus bojuje proti vede, genetickému výskumu a vyučovaniu evolučnej teórie na školách a ako náboženský fanatizmus stojí v pozadí terorizmu.
Čtyřprocentní vesmírRichard Panek2012DokořánVědci se v poslední době snaží vysvětlit jeden mimořádně matoucí rys našeho vesmíru: jen čtyři procenta kosmu jsou tvořena hmotou, ze které se skládáme i my, naše knihy, každá planeta a hvězda. O zbytku nevíme vůbec nic. Richard Panek ve své knize líčí, jak vlastně vědci k tomuto závěru došli. Poutavě, názorně a do detailů vypráví o snaze nalézt "temnou" hmotu i ještě podivnější substanci zvanou temná energie. "Richard Panek napsal dobrodružný příběh pro moderní dobu, o soudobých výzkumnících, kteří se vydávají do hlubin kosmu, avšak ne v kosmických lodích, ale prostřednictvím teleskopů a družic. A stejně jako ve starých dobrodružných knihách najdeme i tady vizionáře, hrdiny, mecenáše a možná i nějaké ty piráty. Podmanivá kniha." - Lee Smolin, autor knih Tři cesty ke kvantové gravitaci a Potíže s fyzikou.
Dále než EinsteinMichio Kaku a Jennifer Thompsonová2009DokořánPříběh fyziky je komplikovaný a dobrodružný. Po staletí se fyzikové noří stále hloub do tajemství přírody, vyvíjejí nové přístroje, které pomáhají některá tajemství rozluštit a jindy zas vedou k objevení nových záhad. Ve dvacátém století se tento příběh nesmírně zrychlil. Vědci pronikli do hlubin vesmíru i k subatomárním stavebním prvkům hmoty. Definovali, jaké síly vládnou mikrokosmu i makrokosmu, a ukázali, jak se jedna odvozuje z druhé. Pak ale narazili na záhadu, která až dosud všem pokusům o objasnění vzdoruje: jak sjednotit gravitační sílu s jadernými interakcemi a elektromagnetismem? Fyzikové už dlouho rozpracovávají tzv. teorii strun, která by snad mohla být cestou k definitivnímu sjednocení. Vznik, vývoj, půvab i úskalí této teorie srozumitelně vysvětluje Michio Kaku, známý fyzik a popularizátor vědy, ve spolupráci s novinářkou Jennifer Thompsonovou.
« predchádzajúcastrana 2nasledujúca »
Vytvoril ©Miloš 2018 s pomocou tejto stránky.    Môžete mi napísať na môj kontaktný E-mail